Ohlédnutí za benefičním koncertem Mince pro varhany II

16. 12. 2015 18:52

V neděli 29. listopadu v 16 hod. proběhl v kostele sv. Kateřiny v Horním Benešově druhý benefiční koncert Mince pro varhany. Účelem bylo jednak shromáždění prostředků na třetí (poslední) etapu opravy varhan a za druhé uspořádání koncertu pro farníky a občany Horního Benešova. Celá akce byla zaštítěna starostou města Horní Benešov, panem Michalem Blažkem.

Hornobenešovské varhany pochází z roku 1885 a jsou dílem krnovských bratrů Riegrových. Jelikož byly v havarijním stavu, bylo v loňském roce nutné započít s opravami. Prvotním úkolem bylo zničení červotoče, nebýt včasného zásahu, varhany by byly zcela znehodnoceny. Byly pročištěny a opraveny píšťaly, hrací stůl, pedálnice, byl vyměněn motor za tišší, kompletně opraven měch a následně byl nástroj seřízen.

Benefiční koncert Mince pro varhany II byl uspořádán na podporu třetí fáze opravy varhan. Aby byl nástroj zcela v pořádku, je nutno shromáždit Kč 133 000,-.

Děkujeme sponzorům, kteří na třetí etapu oprav přispěli:

Město Horní Benešov

PLATIT AG Šumperk

BENEKOVterm s.r.o. Horní Benešov

Jiří Mikšík – Stavebniny Horní Benešov

Výtěžek z dobrovolného vstupného činil Kč 4023,-.

Velké díky patří také všem účinkujícím, kteří vystupovali bez nároku na honorář a tím celou záležitost podpořili.

Na benefičním koncertě Mince pro varhany II. vystoupili: Lenka Lebedová - kytara, Zdeňka Kotková - zpěv, Michaela Ripková- housle, elektrické housle, Markéta Husová- cembalo, zpěv, Hana Zechová-klavír.

Věříme, že již brzy se naše varhany rozezvučí v celé své kráse.

fotografie z koncertu na: http://farnosthb.rajce.idnes.cz/