Dny evropského dědictví 2016 - ohlédnutí

13. 9. 2016 20:32

Dny evropského dědictví jsou společná aktivita Rady Evropy a Evropské komise, jejímž cílem je otevřít historické památky veřejnosti a tím i připomenout lidem vše, na co může být jejich národ hrdý. V rámci Dnů evropského dědictví, které probíhaly od soboty 3. září do neděle 11. září 2016 byla otevřena hřbitovní kaple Panny Marie v Horním Benešově. Stalo se tak v sobotu 10. září 2016 v čase od 13 do 16 hodin. Návštěvníci si mohli kapli prohlédnout, dozvěděli se něco o historii kaple a měli také příležitost zaposlouchat se do krásných melodií a sice při hudebních vystoupeních Lenky Lebedové, Zdeňky Kotkové a Kateřiny Monsportové. Návštěvnost byla hojná, akce se zúčastnilo okolo 100 návštěvníků. Díky nim se také vybrala částka 772 Kč, která bude použita na květinovou výzdobu kaple na Svátek všech věrně zemřelých, kdy se zde koná tzv. Dušičková pobožnost. Snad jen škoda, že se v současné době nechystá oprava. Její stav je dle názoru mnoha návštěvníků havarijní. Důkazem toho jsou uvolněné plechy střechy nebo například opadaná omítka až na cihly.

Z HISTORIE KAPLE

Tato kaple byla vystavěna v novogotickém stylu v roce 1893 podle projektu Adolfa Riegra místním farářem Edmundem Friedlem, který na tuto kapli vybral peníze u svých farníků. V kapli má také památeční desku s fotografií, kterou daroval dobročinný spolek žen v roce 1896. Jeho poslední místo odpočinku se nachází jen pár metrů od kaple. Kaple byla vysvěcena 22. října 1893 a původně stála uprostřed nového hřbitova. Později byla hřbitovní zeď posunuta do dnešní podoby. V roce 1991 byla prohlášena kulturní památkou. Od roku 1894  je kaple ve vlastnictví církve.

Fotografie kaple ze Dne evropského dědictví naleznete zde nebo zde